Czytelniku! Prosimy pamiętać, że wszelkie porady i informacje wprowadzone na naszej stronie nie zastępują osobistej konsultacji ze specjalistą/profesjonalistą. Branie przykładu z treści zawartych na naszym blogu w praktyce zawsze powinno być konsultowane z profesjonalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawcy naszej strony internetowej nie ponoszą odpowiedzialności za korzystanie z porad umieszczanych w serwisie.
Nie ma obowiązku obecności świadków na ślubie cywilnym w Polsce. Ślub cywilny jest zawierany przed urzędnikiem stanu cywilnego, który pełni rolę kierownika ceremonii. Urzędnik ma obowiązek sprawdzenia tożsamości narzeczonych na podstawie ważnych dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty lub paszport. Nie ma potrzeby by dwie osoby pełniły rolę świadków na ślubie cywilnym.
W przypadku ślubu cywilnego, para młoda decyduje, czy chce mieć świadków obecnych podczas ceremonii. Jeśli zdecydują się na obecność świadków, to muszą to być dwie osoby pełnoletnie. Jednak, brak świadków nie ma wpływu na ważność zawarcia małżeństwa.
Podczas ceremonii ślubu cywilnego, urzędnik składa przysięgę od narzeczonych, którzy również składają przysięgę małżeńską. Po złożeniu przysięgi, małżonkowie podpisują akt małżeństwa, który jest ważnym dokumentem potwierdzającym zawarcie związku małżeńskiego.
W przeciwieństwie do ślubu cywilnego, w przypadku ślubu kościelnego obecność dwóch świadków jest konieczna. Konkretnie określa to Kodeks kanoniczny, który stanowi, że obok kierownika urzędu stanu cywilnego, w obecności dwóch świadków musi dojść do ważnego zawarcia małżeństwa kościelnego.
Stosując konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, zawarte małżeństwa kościelne regulowane są przez Kodeks kanoniczny Kościoła katolickiego. Zgodnie z przepisami, obowiązek obecności dwóch świadków regulowany jest osobno dla małżeństwa konkordatowego, tj. zawartego w Kościele katolickim na podstawie porozumienia zawartego między państwem polskim a Stolicą Apostolską, a osobno dla innych małżeństw religijnych.
W przypadku ślubu cywilnego, rolą świadka jest upewnienie się, że zawarcie małżeństwa odbywa się zgodnie z prawem. Jednakże, obowiązki świadkowej na ślubie cywilnym ograniczone są i nie posiadają tak dużego znaczenia jak w przypadku ślubu kościelnego. W momencie, gdy małżonkowie decydują się na obecność świadków, to pełnią oni bardziej rolę symboliczną, nie mając takiego samego znaczenia prawnego jak w przypadku ślubu religijnego.
Warto zauważyć, że w Polsce istnieje również możliwość zawarcia związku małżeńskiego w formie ślubu konkordatowego, który jest regulowany przez konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Zawarcie małżeństwa konkordatowego wymaga obecności dwóch świadków zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
Wnioskując, w Polsce nie ma obowiązku obecności świadków na ślubie cywilnym. Decyzja o obecności świadków zależy od samej pary młodej. Natomiast, w przypadku ślubu kościelnego, konieczna jest obecność dwóch świadków zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
Świetny materiał, dzięki!